STREFA SPOŁECZNA
ŚWIĘTA WOLNOŚCI I DEMOKRACJI

29–30 SIERPNIA 2020
GDAŃSK



Zapraszamy do  STREFY SPOŁECZNEJ, która powstanie w Gdańsku podczas Święto Wolności i Demokracji, w dniach 29–30 sierpnia 2020 roku.

Przed rokiem, podczas Święta Wolności i Solidarności zorganizowanego z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1989, na terenie sąsiadującym z Europejskim Centrum Solidarności powstała STREFA SPOŁECZNA – unikatowa w skali Polski przestrzeń spotkania osób i organizacji o różnych wrażliwościach społecznych i politycznych. Wspólny czas spożytkowaliśmy na wymianę doświadczeń, prezentację inicjatyw społecznych i obywatelskich realizowanych w Polsce oraz za granicą, spotkania aktywistów z obywatelkami i obywatelami oraz debaty. Celem nadrzędnym była prezentacja idei i różnych punktów widzenia w lekkiej, przyjaznej formule.

Nie wyobrażamy sobie, żeby ta formuła, przyjęta z entuzjazmem przez prawie 40 tys. odwiedzających, nie została powtórzona nawet w symbolicznej wersji podczas obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Dlatego dziś zapraszamy Was do podobnej aktywności – ograniczonej wielkością do wytycznych związanych z epidemią COVID-19.

JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁA STREFA?
STREFA SPOŁECZNA 2020 będzie zlokalizowana w plenerze, nieopodal Europejskiego Centrum Solidarności. Gościć będziemy blisko 50 organizacji, ruchów, inicjatyw. Przygotujemy miejsce do aktywnej prezentacji, gdzie będzie możliwe prowadzenie warsztatów branżowych. Główne działania zaplanowaliśmy na dni 29–30 sierpnia (sobota – niedziela) w godzinach 10:00–19:00.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W STREFIE SPOŁECZNEJ:

  • przed wejściem do Strefy wypełnij oświadczenie dot. COVID-19 oraz poddaj się mierzeniu temperatury
  • załóż maseczkę ochronną - jeśli nie masz swojej maseczki zgłoś się do obsługi strefy
  • dezynfekuj ręce
  • zachowaj dwumetrową odległość od innych osób
  • środki ochrony osobistej wyrzuć do oznaczonych pojemników
  • zawsze wykonuj polecenia służb porządkowych


Covid-19 dedykowany numer telefonu - 575 317 781, obowiązuje tylko na Terenie Imprezy.

Program



10:00 - 12:00
(NIE)ZŁY KLIMAT I CO Z TYM ROBIMY?
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
Prowadzący: Maciej Sandecki – Redaktor Gazety Wyborczej
​Szybkie wystąpienia i dyskusja moderowana
Olga Goitowska – Zastępczyni Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu
Miasta Gdańsk
Katarzyna Guzek – Rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska
Michał Kołodziejczak – Prezes Fundacji AGROunia
Sebastian Pypłacz – Wiceprezes Stowarzyszenia BoMiasto z Katowic
Joanna Rayss – Członkini zarządu Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu
Monika Piotrowska–Szypryt – Kierownik Działu Promocji i Edukacji Ekologicznej
Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo–Kanalizacyjnej
Kamil Wyszkowski – Przedstawiciel i Prezes Rady UN Global Compact Network Poland
10:00 - 11:00
PSZCZOŁY W MIEŚCIE
Miejsce: Audytorium Strefy
Projekt ekologiczny, prelekcja i dyskusja
Organizator: Stowarzyszenie TERAZ Twój Ruch
10:00 - 12:00
WARSZTATY PIEŚNI TRADYCYJNYCH
Miejsce: Hala Warsztatowa
Organizator: Vatra – pieśni tradycyjne
10:00 - 19:00
KSIĘGARNIA
Miejsce: Czytelnia
Sprzedaż książek wydanych przez Europejskie Centrum Solidarności, Instytut Kultury
Miejskiej, Oficynę Gdańską, Tygodnik Powszechny i Wojewódzką i Miejską Bibliotekę
Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego.
10:00 - 19:00
STUDIO RZECZJASNA TV
Miejsce: Czytelnia
Rozmowy z Gośćmi Strefy Społecznej relacjonowane na żywo na profilu RzeczJasna na Facebook’u.
11:00 - 11:30
OTWARCIE FORUM / TRANSMISJA Z AUDYTORIUM ECS
Miejsce: Audytorium Strefy
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności
Basil Kerski, Bogdan Lis, Bogdan Borusewicz
11:00 - 13:00
LECH BĄDKOWSKI OCZAMI PRZYJACIÓŁ
Miejsce: Czytelnia
ozmową z Marią Mrozińską i Miłosławą Kosmulską
Organizator: Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
11:00 - 12:00
EKSPERYMENTY I DOŚWIADCZENIA CHEMICZNE
Miejsce: Altana Kultury
Organizator: Fundacja Pozytywne Inicjatywy
11:00 - 12:00
OZDABIANIE BAWEŁNIANYCH SIATEK NA ZAKUPY
Miejsce: Altana Kultury
Organizator: Fundacja Sprawni Inaczej
11:30 - 13:00
CZAS NA NOWĄ UMOWĘ SPOŁECZNĄ / TRANSMISJA Z AUDYTORIUM ECS
Miejsce: Audytorium Strefy
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności
Ryszard Bugaj, Olga Gitkiewicz, Małgorzata Jacyno, Ireneusz Krzemiński, pr. Grzegorz Piotrowski
12:00 - 13:00
CELE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU / SUSTAINABLE DEVELOPMENT GOALS (SDG) I STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE
Miejsce: Hala Warsztatowa
Dyskusja
Organizator: Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów
12:00 - 13:00
„(NIE)ZNANE ŻYCIE FIRGURANTA LECHA BĄDKOWSKIEGO”
Miejsce: Czytelnia
Spotkanie z Autorką Sławiną Kosmulską poprowadzi Ewelina Stefańska
Organizator: Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
12:00 - 14:00
WARSZTATY RĘKODZIEŁA PROWADZONE PRZEZ OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ – ARTYKUŁY Z FILCU
Miejsce: Altana Kultury
Organizator: Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Pruszczu Gdańskim
12:30 - 14:30
MŁODZIEŻ(ÓWKI)
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
Panel organizowany we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Gdańska
Prowadzący: Dobrawa Morzyńska – Fundacja Gdańska, Marcin Żebrowski – dziennikarz
Dyskusja z udziałem przedstawicielek i przedstawicieli młodzieżowych środowisk wspierających w ostatnich wyborach kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej:
Andrzeja Dudę, Rafała Trzaskowskiego, Szymona Hołownię, Krzysztofa Bosaka, Władysława
Kosiniaka–Kamysza i Roberta Biedronia.
Dyskusja moderowana:
Marcin Bokun – Prezes „Młodzi dla Wolności” w Gdańsku
Bartosz Bejm –Przewodniczący Regionu Pomorskiego Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci"
Łukasz Michnik - Sekretarz Generalny "Przedwiośnia"
Jan Modrzyński – Przedstawiciel „Polska 2050”
Miłosz Motyka – Prezes Forum Młodych Ludowców
Robert Twerd – Lider młodzieżówki Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku
13:00 - 14:00
JAK ZACZĄĆ DZIAŁAĆ SPOŁECZNIE?
Miejsce: Audytorium Strefy
Dyskusja z udziałem publiczności
Organizator: Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska
13:00 - 14:00
WOLNOŚĆ, KOCHAM I ROZUMIEM. WOLNOŚCI ODDAĆ NIE UMIEM
Miejsce: Hala Warsztatowa
Warsztaty dla młodzieży w wieku 13–18 lat
Organizator: Fundacja Fala Nowej Kultury
13:00 - 14:00
SĘDZIA PAWEŁ JUSZCZYSZYN – LAUREAT OBYWATELSKIEJ HONOROWEJ ODZNAKI IUSTITII 2020
Miejsce: Czytelnia
Rozmowa
Organizator: Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA
14:00 - 15:00
WSPOMNIENIE DZIAŁAŃ W LATACH 80., DZIAŁANIA W DZISIEJSZEJ POLSCE I EUROPIE ORAZ WIZJA PRZYSZŁOŚCI
Miejsce: Audytorium Strefy
Spotkanie z działaczami Solidarności
Organizator: Stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska
Prowadzący: Marcin Bonisławski
14:00 - 15:00
BYĆ UCHODŹCZYNIĄ W POLSCE
Miejsce: Hala Warsztatowa
Rozmowa z mieszkającą w Polsce uchodźczynią z Czeczenii o tym, jaka jest Polska z jej punktu widzenia i jak wygląda integracja w praktyce
Prowadząca: Natalia Gebert
Organizator: Dom Otwarty / Stowarzyszenie Refugees Szczecin
14:00 - 15:00
„STREET ART DECADE”
Miejsce: Czytelnia
Spotkanie z autorką Teresą Latuszewską–Sydra
Organizator: Fundacja Urban Forms
14:00 - 16:00
WARSZTAT ARTYSTYCZNO–KREATYWNY – POCZTÓWKI I OBRAZKI
Miejsce: Altana Kultury
WARSZTAT ARTYSTYCZNO–KREATYWNY – POCZTÓWKI I OBRAZKI
15:00 - 17:00
MIĘDZY MANIPULACJĄ A MANIPULACJĄ. MEDIA PO POLSKU.
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
Prowadzący: Jan Wróbel – Nauczyciel, współpracownik Dziennika „Gazety Prawnej”, TOK FM
Szybkie wystąpienia:
Jacek Fedorowicz – satyryk, aktor, dziennikarz, współautor „Dziennika Telewizyjnego”
Wojciech Kardyś – Ekspert ds. komunikacji internetowej
Eugeniusz Kończak – Wojownicy Klawiatury
Kinga Wiśniewska – Stowarzyszenie RzeczJasna

Dyskusja moderowana:
Marcin Chruściel – Członek zespołu i publicysta „Nowej Konfederacji”
Michał Kobosko – Prezes Fundacji „Polska od Nowa”, były redaktor naczelny Newsweek Polska
Agata Szczęśniak – Redaktorka OKO.press
Łukasz Warzecha – Publicysta Tygodnika „Do Rzeczy”
Katarzyna Włodkowska – Reporterka, Magazyn „Duży Format”
15:00 - 16:00
SYMULACJA ROZPRAWY KARNEJ PROWADZONA PRZEZ SĘDZIEGO
Miejsce: Audytorium Strefy
Organizator: Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA
15:00 - 16:00
TWORZENIE I PRACA Z MŁODZIEŻOWĄ RADĄ GMINY. JAK ROZWIJAĆ ŚWIADOMOŚĆ SPOŁECZNĄ WŚRÓD MŁODZIEŻY?
Miejsce: Hala Warsztatowa
Prelekcja i dyskusja
Organizator: Stowarzyszenie TERAZ Twój Ruch
15:00 - 16:00
KONWENCJA STAMBULSKA
Miejsce: Czytelnia
Wspólne czytanie
Organizator: Stowarzyszenie Kobieta na PLUS
16:00 - 17:00
TEATR ZAANGAŻOWANY – „KOLOROWA CZYLI BIAŁO-CZERWONA”
Miejsce: Audytorium Strefy
Rozmowa poświęcona roli teatru jako miejsca edukacji oraz prezentacja filmowa spektaklu
Prowadząca: Marta Pietrusińska
Organizator: Dom Otwarty – Fundacja Banina
16:00 - 17:00
ANIMACJA SPOŁECZNA I WYZWANIA Z NIĄ ZWIĄZANE
Miejsce: Hala Warsztatowa
Debata
Organizator: Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych
16:00 - 19:00
CZYTAMY ESEJ „O TYRANI” TIMOTHY SNYDERA – EDYCJA III
Miejsce: Czytelnia
Organizator: Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze
16:00 - 17:00
OD MYŚLENIA WIZUALNEGO DO MAPY MYŚLI
Miejsce: Altana Kultury
Organizator: Kreatywna Pedagogika
17:00 - 18:00
GDAŃSKA KARTA PRAW OSÓB BEZDOMNYCH
Miejsce: Audytorium Strefy
GDAŃSKA KARTA PRAW OSÓB BEZDOMNYCH
17:00 - 18:00
KAŻDY CZŁOWIEK RODZI SIĘ WOLNY I RÓWNY – CZYLI RZECZ O SYTUACJI I PRAWACH OSÓB LGBTI
Miejsce: Hala Warsztatowa
Warsztaty
Organizator: Amnesty International Trójmiasto
17:30 - 19:00
GDAŃSKI MODEL NA RZECZ RÓWNEGO TRAKTOWANIA
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
Prowadzący: Rafał Mrowicki – Dziennikarz „Dziennika Bałtyckiego”, Elżbieta Rutkowska –
Kierowniczka Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście
Dyskusja moderowana:
Elżbieta Jachlewska – Wiceprezeska Stowarzyszenia „WAGA”
Jacek Jasionek – Uczestnik prac nad Gdańskim Modelem na rzecz Równego Traktowania, przedstawiciel Tolerado
Aleksandra Mosiołek – Dyrektorka gdańskiego oddziału Fundacji Centrum Praw Kobiet
Jacek Naliwajek – Dziennikarz, menadżer oświaty
Krzysztof Skrzypski – Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI Gdańsk
Anna Strzałkowska – Współprzewodnicząca Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania
Karel Dolinski – Współprzewodniczący Rady Imigrantów i Imigrantek przy Prezydencie Miasta Gdańska
18:00 - 19:00
JAKA JEST, A JAKA BĘDZIE NASZA NEO–PRAWORZĄDNOŚĆ?
Miejsce: Audytorium Strefy
Debata: sędzia Dorota Zabłudowska, prawnik Michał Wawrykiewicz Prowadzący: Kuba Karyś
Organizator: Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze
18:00 - 19:00
LESBOS – WYSPA, KTÓRA STAŁA SIĘ WIĘZIENIEM
Miejsce: Hala Warsztatowa
Prelekcja o obozie dla uchodźców w Moria na greckiej wyspie Lesbos
Prelegenci: Zuzanna Lesiak, Adam Pawłowski, Radosław Miszczuk
Organizator: Dom Otwarty / Fundacja The Hope Project Polska
11:00 - 12:00
EKSPERYMENTY I DOŚWIADCZENIA CHEMICZNE
Miejsce: Altana Kultury
Organizator: Fundacja Pozytywne Inicjatywy
11:00 - 12:00
OZDABIANIE BAWEŁNIANYCH SIATEK NA ZAKUPY
Miejsce: Altana Kultury
Organizator: Fundacja Sprawni Inaczej
12:00 - 14:00
WARSZTATY RĘKODZIEŁA PROWADZONE PRZEZ OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ – ARTYKUŁY Z FILCU
Miejsce: Altana Kultury
Organizator: Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Pruszczu Gdańskim
14:00 - 16:00
WARSZTAT ARTYSTYCZNO–KREATYWNY – POCZTÓWKI I OBRAZKI
Miejsce: Altana Kultury
WARSZTAT ARTYSTYCZNO–KREATYWNY – POCZTÓWKI I OBRAZKI
16:00 - 17:00
OD MYŚLENIA WIZUALNEGO DO MAPY MYŚLI
Miejsce: Altana Kultury
Organizator: Kreatywna Pedagogika
10:00 - 11:00
PSZCZOŁY W MIEŚCIE
Miejsce: Audytorium Strefy
Projekt ekologiczny, prelekcja i dyskusja
Organizator: Stowarzyszenie TERAZ Twój Ruch
11:00 - 11:30
OTWARCIE FORUM / TRANSMISJA Z AUDYTORIUM ECS
Miejsce: Audytorium Strefy
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności
Basil Kerski, Bogdan Lis, Bogdan Borusewicz
11:30 - 13:00
CZAS NA NOWĄ UMOWĘ SPOŁECZNĄ / TRANSMISJA Z AUDYTORIUM ECS
Miejsce: Audytorium Strefy
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności
Ryszard Bugaj, Olga Gitkiewicz, Małgorzata Jacyno, Ireneusz Krzemiński, pr. Grzegorz Piotrowski
13:00 - 14:00
JAK ZACZĄĆ DZIAŁAĆ SPOŁECZNIE?
Miejsce: Audytorium Strefy
Dyskusja z udziałem publiczności
Organizator: Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska
14:00 - 15:00
WSPOMNIENIE DZIAŁAŃ W LATACH 80., DZIAŁANIA W DZISIEJSZEJ POLSCE I EUROPIE ORAZ WIZJA PRZYSZŁOŚCI
Miejsce: Audytorium Strefy
Spotkanie z działaczami Solidarności
Organizator: Stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska
Prowadzący: Marcin Bonisławski
15:00 - 16:00
SYMULACJA ROZPRAWY KARNEJ PROWADZONA PRZEZ SĘDZIEGO
Miejsce: Audytorium Strefy
Organizator: Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA
16:00 - 17:00
TEATR ZAANGAŻOWANY – „KOLOROWA CZYLI BIAŁO-CZERWONA”
Miejsce: Audytorium Strefy
Rozmowa poświęcona roli teatru jako miejsca edukacji oraz prezentacja filmowa spektaklu
Prowadząca: Marta Pietrusińska
Organizator: Dom Otwarty – Fundacja Banina
17:00 - 18:00
GDAŃSKA KARTA PRAW OSÓB BEZDOMNYCH
Miejsce: Audytorium Strefy
GDAŃSKA KARTA PRAW OSÓB BEZDOMNYCH
18:00 - 19:00
JAKA JEST, A JAKA BĘDZIE NASZA NEO–PRAWORZĄDNOŚĆ?
Miejsce: Audytorium Strefy
Debata: sędzia Dorota Zabłudowska, prawnik Michał Wawrykiewicz Prowadzący: Kuba Karyś
Organizator: Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze
10:00 - 19:00
KSIĘGARNIA
Miejsce: Czytelnia
Sprzedaż książek wydanych przez Europejskie Centrum Solidarności, Instytut Kultury
Miejskiej, Oficynę Gdańską, Tygodnik Powszechny i Wojewódzką i Miejską Bibliotekę
Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego.
10:00 - 19:00
STUDIO RZECZJASNA TV
Miejsce: Czytelnia
Rozmowy z Gośćmi Strefy Społecznej relacjonowane na żywo na profilu RzeczJasna na Facebook’u.
11:00 - 13:00
LECH BĄDKOWSKI OCZAMI PRZYJACIÓŁ
Miejsce: Czytelnia
ozmową z Marią Mrozińską i Miłosławą Kosmulską
Organizator: Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
12:00 - 13:00
„(NIE)ZNANE ŻYCIE FIRGURANTA LECHA BĄDKOWSKIEGO”
Miejsce: Czytelnia
Spotkanie z Autorką Sławiną Kosmulską poprowadzi Ewelina Stefańska
Organizator: Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
13:00 - 14:00
SĘDZIA PAWEŁ JUSZCZYSZYN – LAUREAT OBYWATELSKIEJ HONOROWEJ ODZNAKI IUSTITII 2020
Miejsce: Czytelnia
Rozmowa
Organizator: Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA
14:00 - 15:00
„STREET ART DECADE”
Miejsce: Czytelnia
Spotkanie z autorką Teresą Latuszewską–Sydra
Organizator: Fundacja Urban Forms
15:00 - 16:00
KONWENCJA STAMBULSKA
Miejsce: Czytelnia
Wspólne czytanie
Organizator: Stowarzyszenie Kobieta na PLUS
16:00 - 19:00
CZYTAMY ESEJ „O TYRANI” TIMOTHY SNYDERA – EDYCJA III
Miejsce: Czytelnia
Organizator: Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze
10:00 - 12:00
(NIE)ZŁY KLIMAT I CO Z TYM ROBIMY?
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
Prowadzący: Maciej Sandecki – Redaktor Gazety Wyborczej
​Szybkie wystąpienia i dyskusja moderowana
Olga Goitowska – Zastępczyni Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu
Miasta Gdańsk
Katarzyna Guzek – Rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska
Michał Kołodziejczak – Prezes Fundacji AGROunia
Sebastian Pypłacz – Wiceprezes Stowarzyszenia BoMiasto z Katowic
Joanna Rayss – Członkini zarządu Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu
Monika Piotrowska–Szypryt – Kierownik Działu Promocji i Edukacji Ekologicznej
Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo–Kanalizacyjnej
Kamil Wyszkowski – Przedstawiciel i Prezes Rady UN Global Compact Network Poland
12:30 - 14:30
MŁODZIEŻ(ÓWKI)
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
Panel organizowany we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Gdańska
Prowadzący: Dobrawa Morzyńska – Fundacja Gdańska, Marcin Żebrowski – dziennikarz
Dyskusja z udziałem przedstawicielek i przedstawicieli młodzieżowych środowisk wspierających w ostatnich wyborach kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej:
Andrzeja Dudę, Rafała Trzaskowskiego, Szymona Hołownię, Krzysztofa Bosaka, Władysława
Kosiniaka–Kamysza i Roberta Biedronia.
Dyskusja moderowana:
Marcin Bokun – Prezes „Młodzi dla Wolności” w Gdańsku
Bartosz Bejm –Przewodniczący Regionu Pomorskiego Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci"
Łukasz Michnik - Sekretarz Generalny "Przedwiośnia"
Jan Modrzyński – Przedstawiciel „Polska 2050”
Miłosz Motyka – Prezes Forum Młodych Ludowców
Robert Twerd – Lider młodzieżówki Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku
15:00 - 17:00
MIĘDZY MANIPULACJĄ A MANIPULACJĄ. MEDIA PO POLSKU.
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
Prowadzący: Jan Wróbel – Nauczyciel, współpracownik Dziennika „Gazety Prawnej”, TOK FM
Szybkie wystąpienia:
Jacek Fedorowicz – satyryk, aktor, dziennikarz, współautor „Dziennika Telewizyjnego”
Wojciech Kardyś – Ekspert ds. komunikacji internetowej
Eugeniusz Kończak – Wojownicy Klawiatury
Kinga Wiśniewska – Stowarzyszenie RzeczJasna

Dyskusja moderowana:
Marcin Chruściel – Członek zespołu i publicysta „Nowej Konfederacji”
Michał Kobosko – Prezes Fundacji „Polska od Nowa”, były redaktor naczelny Newsweek Polska
Agata Szczęśniak – Redaktorka OKO.press
Łukasz Warzecha – Publicysta Tygodnika „Do Rzeczy”
Katarzyna Włodkowska – Reporterka, Magazyn „Duży Format”
17:30 - 19:00
GDAŃSKI MODEL NA RZECZ RÓWNEGO TRAKTOWANIA
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
Prowadzący: Rafał Mrowicki – Dziennikarz „Dziennika Bałtyckiego”, Elżbieta Rutkowska –
Kierowniczka Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście
Dyskusja moderowana:
Elżbieta Jachlewska – Wiceprezeska Stowarzyszenia „WAGA”
Jacek Jasionek – Uczestnik prac nad Gdańskim Modelem na rzecz Równego Traktowania, przedstawiciel Tolerado
Aleksandra Mosiołek – Dyrektorka gdańskiego oddziału Fundacji Centrum Praw Kobiet
Jacek Naliwajek – Dziennikarz, menadżer oświaty
Krzysztof Skrzypski – Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI Gdańsk
Anna Strzałkowska – Współprzewodnicząca Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania
Karel Dolinski – Współprzewodniczący Rady Imigrantów i Imigrantek przy Prezydencie Miasta Gdańska
10:00 - 12:00
WARSZTATY PIEŚNI TRADYCYJNYCH
Miejsce: Hala Warsztatowa
Organizator: Vatra – pieśni tradycyjne
12:00 - 13:00
CELE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU / SUSTAINABLE DEVELOPMENT GOALS (SDG) I STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE
Miejsce: Hala Warsztatowa
Dyskusja
Organizator: Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów
13:00 - 14:00
WOLNOŚĆ, KOCHAM I ROZUMIEM. WOLNOŚCI ODDAĆ NIE UMIEM
Miejsce: Hala Warsztatowa
Warsztaty dla młodzieży w wieku 13–18 lat
Organizator: Fundacja Fala Nowej Kultury
14:00 - 15:00
BYĆ UCHODŹCZYNIĄ W POLSCE
Miejsce: Hala Warsztatowa
Rozmowa z mieszkającą w Polsce uchodźczynią z Czeczenii o tym, jaka jest Polska z jej punktu widzenia i jak wygląda integracja w praktyce
Prowadząca: Natalia Gebert
Organizator: Dom Otwarty / Stowarzyszenie Refugees Szczecin
15:00 - 16:00
TWORZENIE I PRACA Z MŁODZIEŻOWĄ RADĄ GMINY. JAK ROZWIJAĆ ŚWIADOMOŚĆ SPOŁECZNĄ WŚRÓD MŁODZIEŻY?
Miejsce: Hala Warsztatowa
Prelekcja i dyskusja
Organizator: Stowarzyszenie TERAZ Twój Ruch
16:00 - 17:00
ANIMACJA SPOŁECZNA I WYZWANIA Z NIĄ ZWIĄZANE
Miejsce: Hala Warsztatowa
Debata
Organizator: Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych
17:00 - 18:00
KAŻDY CZŁOWIEK RODZI SIĘ WOLNY I RÓWNY – CZYLI RZECZ O SYTUACJI I PRAWACH OSÓB LGBTI
Miejsce: Hala Warsztatowa
Warsztaty
Organizator: Amnesty International Trójmiasto
18:00 - 19:00
LESBOS – WYSPA, KTÓRA STAŁA SIĘ WIĘZIENIEM
Miejsce: Hala Warsztatowa
Prelekcja o obozie dla uchodźców w Moria na greckiej wyspie Lesbos
Prelegenci: Zuzanna Lesiak, Adam Pawłowski, Radosław Miszczuk
Organizator: Dom Otwarty / Fundacja The Hope Project Polska
08:30 - 09:30
Msza Święta
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
10:00 - 12:00
CO Z PRAWEM DO PRAW CZŁOWIEKA?
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
Panel organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności
Prowadzący: Magdalena Krzyżanowska–Mierzewska – prawniczka, autorka licznych publikacji naukowych o orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, sądów polskich, ochronie praw człowieka i wymiarze sprawiedliwości

Szybkie wystąpienia i dyskusja moderowana:
Alina Czyżewska – Sieć Obywatelska Watchdog Polska
Sylwia Gregorczyk–Abram – Wolne Sądy, Komitet Obrony Solidarności
Renata Mieńkowska-Norkiene – wykładowca i pracownik naukowy Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego
Marta Siciarek – Prezeska Fundacji Otwarte Idee
Michał Szulc – Komitet Obrony Demokracji
Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek – sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”

10:00 - 11:00
ŻYCIE I DOŚWIADCZENIA MIGRANTÓW WE WROCŁAWIU
Miejsce: Audytorium Strefy
Spotkanie dyskusyjne z migrantami z Europy Wschodniej i Azji, mieszkającymi we Wrocławiu
Organizator: Stowarzyszenie Społeczno–Kulturalne „Porozumienie Wschód – Zachód”
10:00 - 11:00
MOJA ŻONA, MÓJ MĄŻ – JAK BYĆ DOBRYM SOJUSZNIKIEM I SOJUSZNICZKĄ OSÓB LGBT+
Miejsce: Hala Warsztatowa
Warsztaty
Organizator: Federacja Znaki Równości
10:00 - 19:00
KSIĘGARNIA
Miejsce: Czytelnia
10:00 - 11:00
OZDABIANIE ŚWIEC
Miejsce: Altana Kultury
Organizator: Fundacja Sprawni Inaczej
11:00 - 12:00
STAN DEMOKRACJI MIEJSKIEJ W OKRESIE I PO PANDEMII
Miejsce: Audytorium Strefy
Debata z udziałem przedstawicieli i przedstawicielek organizacji członkowskich Kongresu Ruchów Miejskich
Organizator: Związek Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich
11:00 - 12:00
KRÓTKIE SPOTKANIA Z MIĘDZYKULTUROWOŚCIĄ
Miejsce: Hala Warsztatowa
Warsztaty rozwijania kompetencji komunikacji międzykulturowej oraz umiejętności diagnozowania i reagowania na zachowania dyskryminujące
Prowadzący: dr Marta Pietrusińska
Organizator: Dom Otwarty – Fundacja Banina
11:00 - 12:00
O powrocie Pomorza w do Polski w setną rocznicę 1920-2020
Miejsce: Czytelnia
Rozmowa z Łukaszem Grzędzickim
Organizator: Zrzeszenie Kaszubsko–Pomorskie oraz Instytut Kaszubski
11:00 - 12:00
OKULARY VR, DRUKARKA 3D, OZOBOTY I GENIBOT
Miejsce: Altana Kultury
Organizator: Fundacja Pozytywne Inicjatywy
12:00 - 13:00
MŁODZI PONAD PODZIAŁAMI
Miejsce: Audytorium Strefy
Prezentacja projektu
Prelegenci: Maciej Hoffmann, Jakub Retyk
12:00 - 13:00
PROTOKÓŁ DYPLOMATYCZNY I SAVOIR–VIVRE ORAZ RÓŻNICE MIĘDZYKULTUROWE W BIZNESIE I STOSUNKACH Z INNYMI PAŃSTWAMI
Miejsce: Hala Warsztatowa
Warsztaty
Organizator: Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów
12:00 - 13:00
„BRAMA”
Miejsce: Czytelnia
Spotkanie autorskie z Michałem Szlagą
Organizator: Oficyna Gdańska
12:00 - 14:00
WARSZTATY RĘKODZIEŁA PROWADZONE PRZEZ OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ – MAGNESY
Miejsce: Altana Kultury
Organizator: Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Pruszczu Gdańskim
12:30 - 13:00
KONCERT ZESPOŁU REMONT POMP
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
13:00 - 14:30
GALA WRĘCZENIA NAGRÓD PREZYDENTA MIASTA GDAŃSKA IM. LECHA BĄDKOWSKIEGO
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
Wręczenie nagród im. Lecha Bądkowskiego oraz uhonorowanie zasłużonych członków Pomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, z okazji 15lecia powołania Rad.
13:00 - 14:00
SYMULACJA ROZPRAWY CYWILNEJ PROWADZONA PRZEZ SĘDZIEGO
Miejsce: Audytorium Strefy
Organizator: Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA
13:00 - 14:00
MEDIACJE, NEGOCJACJE I ARBITRAŻ
Miejsce: Hala Warsztatowa
Warsztaty w formie gry o rozwiązywaniu konfliktów
Organizator: Stowarzyszenie OVUM
13:00 - 14:00
KASZUBSKO-POMORSKA ŚCIEŻKA DO NIEPODLEGŁEJ
Miejsce: Czytelnia
Spotkanie z Janem Wyrowińskim poprowadzi Aleksander Gosk
Organizator: Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie oraz Instytut Kaszubski
14:00 - 15:00
CZYM JEST RÓWNOŚĆ?
Miejsce: Audytorium Strefy
Rozmowa z udziałem Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania
Organizator: Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska
14:00 - 15:00
TEZY MIEJSKIE W PRAKTYCE
Miejsce: Hala Warsztatowa
Warsztaty
Organizator: Związek Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich
14:00 - 15:00
CO SZTUKA MOŻE DAĆ MIASTU/CO MIASTO MOŻE DAĆ SZTUCE?
Miejsce: Czytelnia
Rozmowy o sztuce i mieście
Organizator: Fundacja Urban Forms
14:00 - 15:00
LATAWCE SOLIDARNOŚCI
Miejsce: Altana Kultury
Warsztaty budowania prostych papierowych latawców
Organizator: Fundacja Strefa Mocy
15:00 - 17:00
REALIZACJA W PRAKTYCE KONSTYTUCYJNEJ ZASADY POMOCNICZOŚCI
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
Panel współorganizowany przez Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych

Szybkie wystąpienia i dyskusja moderowana:
Łukasz Domagała – Prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
Wojciech Kaczmarczyk – Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
Marta Makuch – Zastępczyni Prezydentki Słupska
Marek Rymsza – Uniwersytet Warszawski, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP
Łukasz Samborski – Fundacja RC
Piotr Stec – Prezes Pomorskiej Sieci Centrum Organizacji Pozarządowych
Szymon Wójcik – Socjolog, Uniwersytet Warszawski
15:00 - 16:00
O POLITYCE I ROZWOJU SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO NA PRZESTRZENI 30 LAT JEGO ISTNIENIA
Miejsce: Audytorium Strefy
Debata z pomorskimi samorządowcami
Organizator: Stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska
15:00 - 16:00
PROSTO I OTWARCIE O KONSTYTUCJI
Miejsce: Hala Warsztatowa
Prelekcja i dyskusja
Organizator: Stowarzyszenie TERAZ Twój Ruch
15:00 - 16:00
HISTORIA KASZUBÓW W XX WIEKU
Miejsce: Czytelnia
Spotkanie z prof. Cezarym Obracht-Prondzyński poprowadzi Łukasz Grzędzicki
Organizator: Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie oraz Instytut Kaszubski
15:00 - 16:00
GDAŃSKIE WARSZTATY PLASTYCZNE
Miejsce: Altana Kultury
Organizator: Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki
16:00 - 18:00
POLSKA AKTYWNA CZY BIERNA – DEMOKRATYCZNA CZY AUTORYTARNA?
Miejsce: Audytorium Strefy
TRANSMISJA Z AUDYTORIUM ECS
Wręczenie nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich Annie Sabatovej
Adam Bodnar, Sylwia Grzegorczyk–Abram, Justyna Zorn, Jan Sowa, Krzysztof Czyżewski
Prowadzący: Grzegorz Piotrowski
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności
16:00 - 17:00
BEZPIECZEŃSTWO W SIECI I MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH
Miejsce: Hala Warsztatowa
Organizator: Wojownicy Klawiatury
16:00 - 17:00
PRZEDSTAWIENIE KSIĄŻKI O KRYSTYNIE KRAHELSKIEJ
Miejsce: Czytelnia
Opowiada: Beata Tomecka
Organizator: Polska Unia Seniorów, Region Warszawsko – Mazowiecki
16:00 - 17:00
KASZUBSKA CERAMIKA
Miejsce: Altana Kultury
Warsztaty projektowania i malowania
Organizator: Kaszubski Uniwersytet Ludowy
17:00 - 19:00
WSPÓLNA POLSKA MIAST I WSI – JAK BUDOWAĆ SOLIDARNOŚĆ?
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
Panel organizowany przez Obszar Metropolitalny Gdańsk–Gdynia–Sopot
Prowadzący: Cezary Obracht–Prondzyński – Instytut Socjologii UG, Prezes Instytutu Kaszubskiego

Dyskusja moderowana:
Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu Świecie
Joanna Radzięda – Radna Suchego Lasu
Mieczysław Struk – Marszałek województwa pomorskiego 
Tadeusz Truskolaski – prezydent Białegostoku, prezes zarządu Unii Metropolii Polskich

17:00 - 18:00
PRAWA KOBIET W KONTEKŚCIE ZJAWISKA PRZEMOCY ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ
Miejsce: Hala Warsztatowa
Warsztaty
Organizator: Amnesty International Trójmiasto
17:00 - 18:00
KASZUBSKA PAPIEROPLASTYKA OBRZĘDOWA
Miejsce: Altana Kultury
Organizator: Kaszubski Uniwersytet Ludowy
18:00 - 19:00
ETYKA SOLIDARNOŚCI. REFLEKSJA W ROCZNICĘ PODPISANIA POROZMIEŃ SIERPNIOWYCH
Miejsce: Audytorium Strefy
TRANSMISJA Z AUDYTORIUM ECS
Wstęp: Basil Kerski, Aleksandra Dulkiewicz
Wystąpienie: Nicola Beer – wykład w języku angielski, tłumaczenie symultaniczne
Rozmowa: Hartmut Rosa, Magdalena Żadkowska
Prowadzenie: Jacek Kołtan
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności
18:00 - 19:00
TERESPOL – POLSKA GRANICA PRAW CZŁOWIEKA
Miejsce: Hala Warsztatowa
Prelekcja poświęcona systemowym odmowom przyjmowania wniosków o status uchodźcy na wschodniej granicy Brześć–Terespol / Natalia Gebert
Organizator: Dom Otwarty
10:00 - 11:00
OZDABIANIE ŚWIEC
Miejsce: Altana Kultury
Organizator: Fundacja Sprawni Inaczej
11:00 - 12:00
OKULARY VR, DRUKARKA 3D, OZOBOTY I GENIBOT
Miejsce: Altana Kultury
Organizator: Fundacja Pozytywne Inicjatywy
12:00 - 14:00
WARSZTATY RĘKODZIEŁA PROWADZONE PRZEZ OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ – MAGNESY
Miejsce: Altana Kultury
Organizator: Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Pruszczu Gdańskim
14:00 - 15:00
LATAWCE SOLIDARNOŚCI
Miejsce: Altana Kultury
Warsztaty budowania prostych papierowych latawców
Organizator: Fundacja Strefa Mocy
15:00 - 16:00
GDAŃSKIE WARSZTATY PLASTYCZNE
Miejsce: Altana Kultury
Organizator: Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki
16:00 - 17:00
KASZUBSKA CERAMIKA
Miejsce: Altana Kultury
Warsztaty projektowania i malowania
Organizator: Kaszubski Uniwersytet Ludowy
17:00 - 18:00
KASZUBSKA PAPIEROPLASTYKA OBRZĘDOWA
Miejsce: Altana Kultury
Organizator: Kaszubski Uniwersytet Ludowy
10:00 - 11:00
ŻYCIE I DOŚWIADCZENIA MIGRANTÓW WE WROCŁAWIU
Miejsce: Audytorium Strefy
Spotkanie dyskusyjne z migrantami z Europy Wschodniej i Azji, mieszkającymi we Wrocławiu
Organizator: Stowarzyszenie Społeczno–Kulturalne „Porozumienie Wschód – Zachód”
11:00 - 12:00
STAN DEMOKRACJI MIEJSKIEJ W OKRESIE I PO PANDEMII
Miejsce: Audytorium Strefy
Debata z udziałem przedstawicieli i przedstawicielek organizacji członkowskich Kongresu Ruchów Miejskich
Organizator: Związek Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich
12:00 - 13:00
MŁODZI PONAD PODZIAŁAMI
Miejsce: Audytorium Strefy
Prezentacja projektu
Prelegenci: Maciej Hoffmann, Jakub Retyk
13:00 - 14:00
SYMULACJA ROZPRAWY CYWILNEJ PROWADZONA PRZEZ SĘDZIEGO
Miejsce: Audytorium Strefy
Organizator: Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA
14:00 - 15:00
CZYM JEST RÓWNOŚĆ?
Miejsce: Audytorium Strefy
Rozmowa z udziałem Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania
Organizator: Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska
15:00 - 16:00
O POLITYCE I ROZWOJU SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO NA PRZESTRZENI 30 LAT JEGO ISTNIENIA
Miejsce: Audytorium Strefy
Debata z pomorskimi samorządowcami
Organizator: Stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska
16:00 - 18:00
POLSKA AKTYWNA CZY BIERNA – DEMOKRATYCZNA CZY AUTORYTARNA?
Miejsce: Audytorium Strefy
TRANSMISJA Z AUDYTORIUM ECS
Wręczenie nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich Annie Sabatovej
Adam Bodnar, Sylwia Grzegorczyk–Abram, Justyna Zorn, Jan Sowa, Krzysztof Czyżewski
Prowadzący: Grzegorz Piotrowski
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności
18:00 - 19:00
ETYKA SOLIDARNOŚCI. REFLEKSJA W ROCZNICĘ PODPISANIA POROZMIEŃ SIERPNIOWYCH
Miejsce: Audytorium Strefy
TRANSMISJA Z AUDYTORIUM ECS
Wstęp: Basil Kerski, Aleksandra Dulkiewicz
Wystąpienie: Nicola Beer – wykład w języku angielski, tłumaczenie symultaniczne
Rozmowa: Hartmut Rosa, Magdalena Żadkowska
Prowadzenie: Jacek Kołtan
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności
10:00 - 19:00
KSIĘGARNIA
Miejsce: Czytelnia
11:00 - 12:00
O powrocie Pomorza w do Polski w setną rocznicę 1920-2020
Miejsce: Czytelnia
Rozmowa z Łukaszem Grzędzickim
Organizator: Zrzeszenie Kaszubsko–Pomorskie oraz Instytut Kaszubski
12:00 - 13:00
„BRAMA”
Miejsce: Czytelnia
Spotkanie autorskie z Michałem Szlagą
Organizator: Oficyna Gdańska
13:00 - 14:00
KASZUBSKO-POMORSKA ŚCIEŻKA DO NIEPODLEGŁEJ
Miejsce: Czytelnia
Spotkanie z Janem Wyrowińskim poprowadzi Aleksander Gosk
Organizator: Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie oraz Instytut Kaszubski
14:00 - 15:00
CO SZTUKA MOŻE DAĆ MIASTU/CO MIASTO MOŻE DAĆ SZTUCE?
Miejsce: Czytelnia
Rozmowy o sztuce i mieście
Organizator: Fundacja Urban Forms
15:00 - 16:00
HISTORIA KASZUBÓW W XX WIEKU
Miejsce: Czytelnia
Spotkanie z prof. Cezarym Obracht-Prondzyński poprowadzi Łukasz Grzędzicki
Organizator: Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie oraz Instytut Kaszubski
16:00 - 17:00
PRZEDSTAWIENIE KSIĄŻKI O KRYSTYNIE KRAHELSKIEJ
Miejsce: Czytelnia
Opowiada: Beata Tomecka
Organizator: Polska Unia Seniorów, Region Warszawsko – Mazowiecki
08:30 - 09:30
Msza Święta
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
10:00 - 12:00
CO Z PRAWEM DO PRAW CZŁOWIEKA?
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
Panel organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności
Prowadzący: Magdalena Krzyżanowska–Mierzewska – prawniczka, autorka licznych publikacji naukowych o orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, sądów polskich, ochronie praw człowieka i wymiarze sprawiedliwości

Szybkie wystąpienia i dyskusja moderowana:
Alina Czyżewska – Sieć Obywatelska Watchdog Polska
Sylwia Gregorczyk–Abram – Wolne Sądy, Komitet Obrony Solidarności
Renata Mieńkowska-Norkiene – wykładowca i pracownik naukowy Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego
Marta Siciarek – Prezeska Fundacji Otwarte Idee
Michał Szulc – Komitet Obrony Demokracji
Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek – sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”

12:30 - 13:00
KONCERT ZESPOŁU REMONT POMP
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
13:00 - 14:30
GALA WRĘCZENIA NAGRÓD PREZYDENTA MIASTA GDAŃSKA IM. LECHA BĄDKOWSKIEGO
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
Wręczenie nagród im. Lecha Bądkowskiego oraz uhonorowanie zasłużonych członków Pomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, z okazji 15lecia powołania Rad.
15:00 - 17:00
REALIZACJA W PRAKTYCE KONSTYTUCYJNEJ ZASADY POMOCNICZOŚCI
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
Panel współorganizowany przez Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych

Szybkie wystąpienia i dyskusja moderowana:
Łukasz Domagała – Prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
Wojciech Kaczmarczyk – Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
Marta Makuch – Zastępczyni Prezydentki Słupska
Marek Rymsza – Uniwersytet Warszawski, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP
Łukasz Samborski – Fundacja RC
Piotr Stec – Prezes Pomorskiej Sieci Centrum Organizacji Pozarządowych
Szymon Wójcik – Socjolog, Uniwersytet Warszawski
17:00 - 19:00
WSPÓLNA POLSKA MIAST I WSI – JAK BUDOWAĆ SOLIDARNOŚĆ?
Miejsce: Hala debat / Strefa Społeczna
Panel organizowany przez Obszar Metropolitalny Gdańsk–Gdynia–Sopot
Prowadzący: Cezary Obracht–Prondzyński – Instytut Socjologii UG, Prezes Instytutu Kaszubskiego

Dyskusja moderowana:
Iwona Karolewska – Sekretarz Powiatu Świecie
Joanna Radzięda – Radna Suchego Lasu
Mieczysław Struk – Marszałek województwa pomorskiego 
Tadeusz Truskolaski – prezydent Białegostoku, prezes zarządu Unii Metropolii Polskich

10:00 - 11:00
MOJA ŻONA, MÓJ MĄŻ – JAK BYĆ DOBRYM SOJUSZNIKIEM I SOJUSZNICZKĄ OSÓB LGBT+
Miejsce: Hala Warsztatowa
Warsztaty
Organizator: Federacja Znaki Równości
11:00 - 12:00
KRÓTKIE SPOTKANIA Z MIĘDZYKULTUROWOŚCIĄ
Miejsce: Hala Warsztatowa
Warsztaty rozwijania kompetencji komunikacji międzykulturowej oraz umiejętności diagnozowania i reagowania na zachowania dyskryminujące
Prowadzący: dr Marta Pietrusińska
Organizator: Dom Otwarty – Fundacja Banina
12:00 - 13:00
PROTOKÓŁ DYPLOMATYCZNY I SAVOIR–VIVRE ORAZ RÓŻNICE MIĘDZYKULTUROWE W BIZNESIE I STOSUNKACH Z INNYMI PAŃSTWAMI
Miejsce: Hala Warsztatowa
Warsztaty
Organizator: Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów
13:00 - 14:00
MEDIACJE, NEGOCJACJE I ARBITRAŻ
Miejsce: Hala Warsztatowa
Warsztaty w formie gry o rozwiązywaniu konfliktów
Organizator: Stowarzyszenie OVUM
14:00 - 15:00
TEZY MIEJSKIE W PRAKTYCE
Miejsce: Hala Warsztatowa
Warsztaty
Organizator: Związek Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich
15:00 - 16:00
PROSTO I OTWARCIE O KONSTYTUCJI
Miejsce: Hala Warsztatowa
Prelekcja i dyskusja
Organizator: Stowarzyszenie TERAZ Twój Ruch
16:00 - 17:00
BEZPIECZEŃSTWO W SIECI I MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH
Miejsce: Hala Warsztatowa
Organizator: Wojownicy Klawiatury
17:00 - 18:00
PRAWA KOBIET W KONTEKŚCIE ZJAWISKA PRZEMOCY ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ
Miejsce: Hala Warsztatowa
Warsztaty
Organizator: Amnesty International Trójmiasto
18:00 - 19:00
TERESPOL – POLSKA GRANICA PRAW CZŁOWIEKA
Miejsce: Hala Warsztatowa
Prelekcja poświęcona systemowym odmowom przyjmowania wniosków o status uchodźcy na wschodniej granicy Brześć–Terespol / Natalia Gebert
Organizator: Dom Otwarty